Podyplomowe studia Autyzm i Oligofrenopedagogika?

Archiwum katagorii: Kalisz

Otrzymujemy ostatnio wiele pytań o możliwość studiowania dwóch kierunków: Oligofrenopedagogika i Autyzm w ramach jednych studiów podyplomowych.

Informujemy, że takie studia łączące dwa kierunki jest niezgodne z prawem a uzyskane w ten sposób kwalifikacje nie mogą być uznane przez dyrektora placówki ani przez kuratorium.

Organizację i wymogi wobec studiów podyplomowych reguluje Rozporządzenie Miniasta Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.

Oligofrenopedagogikę wymienia się tam w module V „Przygotowanie w zakresie pedagogiki specjalnej”, nie ma natomiast autyzmu. Ten kierunek (Autyzm) powinien więc być realizowany w ramach moduł IV jako specjalność nauczycielska.

Wszelkie więc łączenie tych kierunków jest niewłaściwe i niemożliwe do rzetelnego wykonania – czy można prowadzić efektywnie zajęcia z dzieckiem autystycznym po 10 czy 15 godzinach zajęć z poszczególnych ćwiczeń terapeutycznych? To jest fikcyjna nauka, organizowana tylko po to, aby uczelnia zarobiła a absolwent dostał tylko „papierek”. A że może zrobić krzywdę dziecku i oszukać jego rodziców…

SDMO w Kaliszu jest uczelnią prestiżową, dbającą o swoją renomę i nie pozwolimy sobie na naukę i wydawanie świadectw wbrew przepisom określonym przez MNiSW oraz MEN.

Jeśli chcesz podjąć w jakiejkolwiek uczelni studia podyplomowe sprawdź przedtem czy jego organizacja i plany nauczania są zgodne z w/w Rozporządzeniem. Bo nawet jeśli dyrektor przyjmie takie świadectwo (choć doświadczony dyrektor nie powinien przyjąć takiego dokumentu to wyjdzie to przy wizytacji kuratoryjnej albo przy staraniach o awans zawodowy!

Gniezno/ Już w październiku pierwszy zjazd
Kursy w Gnieźnie